Home   Indeks   Lata 60   Kronika   Galeria   Składy   Artykuły   Ciekawe   Dzięki   Księga   Linki
 www.ryszardy.pl 

   WAWELE

ab ovo  rok 1966
  Kliknij aby powiększyć
      Zespół Wawele powstał w 1966 roku. Inicjatorem jego powstania był Leszek Palca-Palczyński - vocal. Na zdjęciu obok skład zespołu:
Janusz Mamczarczyk
- gitara basowa, Lesław Palca - vocal, Krzysztof Marjański - gitara, vocal, Janusz Czarnecki - gitara, Andrzej Puszkarzewicz (nieobecny na zdjęciu) - perkusja, . Początkowo próby odbywału się w Krakowskich Zakładach Gospodarstwa Domowego na ul.Lwowskiej, pożniej - po propozycji Marka Olesia - w oddziale Z.P.C WAWEL na ul.Kącik 2.
      Ze względu na podjęcie studiów Krzysztof Marjański odszedł z zespołu, a z powyższego składu dwóch muzyków Lesław Palca i Andrzej Puszkarzewicz kontynuowało dalszą działalność muzyczną, zapoczątkowując całą linię poźniejszych składów osobowych i sukcesów Waweli.
      Zespół zintegrował się w lecie 1967 r. a patronat nad nim objęły Zakłady Przemysłu Cukierniczego - Wawel - w Krakowie. Od nazwy ZPC "WAWEL" pochodzi nazwa zespołu. Kompozytorem, aranżerem był Edward Krzynówek. W repertuarze zespołu było 8 kompozycji własnych. Zespół wygrywał wówczas prawie wszystkie konkursy muzyczne.
      Znaczący występ zespołu odbył się w kwietniu 1968 r. na czwórmeczu zespołów beatowych Krakowa w którym zespół Wawele zdobył I miejsce, a w którym uczestniczyły także zespoły: Telstar, Rytmy i Czarne Perły . Kolejny znaczący występ miał miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze w 1968 roku (zdjęcia poniżej), obok występujących także Elżbiety Igras i Jacka Lecha.
      Na Stadionie Sląskim w Chorzowie w obecności prawie 40 tys.widzów Wawele wystąpiły obok m.in. zespołów: Breakout z Mirą Kubasińską, Tadeuszem Nalepą i Włodzimierzem Nahornym, zesp. ABC Andrzeja Nebeskiego z Haliną Frąckowiak, czeskiego zespołu Flamengo, Grupy Hard Road z holenderską wokalistką Mariolaine i Michałem Muzolfem - gitara basowa (ex Breakout) oraz laureatów II MFM.
      Po koncercie na Stadionie Śląskim, następnego dnia czyli 21.07.1969 r zespół wystąpił w TVP Katowice z laureatami konkursu, między innymi z zespołem Dżamble, Barbarą Trzetrzelewską, Waldemarem Koconiem...      W 1969 r. zespół brał udział i zwyciężył w Tarnowskim Miesiącu Muzyki Młodzieżowej. Uczestniczył również w I Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku oraz na VII KFPP w Opolu. Na wiosnę 1969 roku grupa dostała się do finału ogólnopolskiego zmieniając na tą okoliczność skład.
     Po finale i zajęciu I miejsca, grupa odbyła tourne po Polsce razem i inną grupą - Romuald i Roman - przez tydzień czasu występowała w legendarnym, sopockim Non Stopie. W składzie wówczas znajdowali się: Bogusław Dmochowski, Edward Krzynówek, Lech Palca-Palczyński, Marek Ślazyk. Dokonane zostały także nagrania studyjne w radiu w Warszawie i Katowicach. W lecie 1969 roku, w Radio Warszawa na ul.Myśliwieckiej zespół udzielił wywiadu i dokonał także 8 nagrań (kompozycji własnych) w reżyserii dźwiękowej Sławomira Pietrzykowskiego wg kompozycji Edwarda Krzynówka, między innymi: "Ali Bej", "Gwiazdy nad Krakowem", "Krakowiak" - w nowej aranżacji i aranżowanej przyśpiewki ludowej "Powiesili kota". Nagrania wyemitowano pierwszy raz przez radio w dniu 12.06.1969 roku w Programie III Polskiego Radia - autorstwo Sławomira Pietrzykowskiego. Wielokrotnie poźniej emisję powtarzano. Material ten został skasowany na podstawie protokołu podpisanego przez Dyrektora Naczelnego Redakcji Programu III z datą 16.09.1975r.
     W tym złotym okresie sukcesów dla zespołu i zdobyciu popularności grupa występowała także w większości krakowskich klubów studenckich.

     W roku 1970 współpracowali: Jacek Kafel - gitara solo/rytm., Marek Pawlak - vocal, Andrzej Pawlik - g.bas, Antoni Krupa - gitara.
     Po okresie przerwy w działalności zespołu od 1972 r. do dziś zespół odnosi sukcesy dzięki kompozycjom Jana Wojdaka, będącego także liderem zespołu i instrumentalistą.

Skład zespołu:
gitara solo -

gitara rytm -
gitara bas -
trąbka -
puzon -
piano -

perkusja -
vocal -
kier.zespołu -
1966-1969 
Janusz Czarnecki / Roman Siwek / Antoni Krupa / Andrzej Lorenz /
Bogusław Dmochowski
Krzysztof Marjański / Stanisław Nogieć
Janusz Mamczarczyk / Aleksander Glik / Edward Krzynówek
Kazimierz Michalik
Tadeusz Sikora / Słąwomir Marcinkiewicz
Andrzej Puszkarzewicz / Zbigniew Baranowski ("Renato Bertoli")

Jan Jurewicz / Andrzej Puszkarzewicz / Jan Jurewicz / Marek Ślazyk
Lech Palca-Palczyński
Marek Oleś

Rok 1967 - 1968

Kliknij aby powiększyć

Rok 1968-1969

      Po pewnym czasie zespół funkcjonował w składzie jak niżej. W tym czasie wykonał szereg występów, między innymi w domu kultury w Tarnowskich Zakładach Azotowych występując razem z tarnowskim zespołem FILIPY.

  Skład zespołu w 1971:

gitara ryt. - Stanisław Nogieć
gitara bas - Aleksander Glik
gitara solo - Jan Wojdak

perkusja - Andrzej Puszkarzewicz
vocal - Jan Wojdak

Rok 1971


  Skład zespołu od 1974:

gitara,voc - Jan Wojdak
git.bas,voc - Stanisław Mozdyniewicz
skrzypce - Janusz Wroński
perkusja - Jerzy Fasiński
vocal - Marek Kulisiewicz

kier.muz. - Jan Wojdak
kier.lit. - Ewa Lipska
kier.zesp. - Marek Oleś


Rok 1972-1974

Fot. Janusz Podlecki ,  Paweł Karpiński ,

Rok 1976

  Skład zespołu w 1976:

gitara,voc - Jan Wojdak
git.bas,voc - Bogusław Mietniowski
skrzypce,voc - Kazimierz Skowron
perkusja - Ryszard Idzi
fender-piano,voc - Bogumił Dijuk
vocal - Marek Kulisiewicz

kier.muz. - Jan Wojdak
kier.lit. - Ewa Lipska
kier.zesp. - Marek Oleś

      W tym składzie zespół nagrał płytę p.t. "Daj mi dzień".

Rok 2008 - 35 lecie
Jan Wojdak & WAWELE
i ich Złota Płyta
    24 listopada 2008r. o godz. 19.30 w Krak.Filharmonii odbyło się wręczenie podczas jubileuszowego koncertu zespołu Jan Wojdak & Wawele złotej płyty za box pt. "Zostań z nami melodio" - to podsumowanie muzycznego dorobku zespołu - to 100 piosenek na 5 płytach CD oraz dodatkowo DVD z 12-oma teledyskami największych hitów zespołu z całego, 35-letniego okresu + książeczka ze zdjęciami i opisem. Koncert byl rejestrowany i wydany zostanie na DVD.
     Jan Wojdak został odznaczony przez obecnego wraz z małzonką na koncercie prezydenta miasta Krakowa prof. J.Majchrowskiego krzyżem zasługi za wkład w kulturę polskę.
    Na koncercie byli znakomici goście ze świata artystycznego (Anna Szalapak, Ewa Wachowicz, Ewa Lipska, Elżb.Zechenter),rektorzy, 13 Kawalerów Orderu Uśmiechu i najważniejsze - fani z całej Polski i świata. Byli też muzycy, którzy współpracują z WAWELAMI.
    Zdjęcia z koncertu są zamieszczone na www.wawele.com.pl w aktualnościach. Fragmenty koncertu i teledyski na www.youtube.pl szukaj "wawele" (koniecznie w cudzysłowie). Nowy Rok 2009 witaliśmy na koncercie liv`e z 10-ma tysiącami fanów na ryku w Skierniewicach. Białym latawcem przesyłamy życzenia na 2009 r.
Jan Wojdak & Wawele - Obecny skład grupy: Jan Wojdak - od początku, Jacek Chruścinski - 25 lat, Janusz Blecharz - 10 lat, Bartosz Latus - 8 lat, Atma Anur - 2 lata ........